Marca BYD va fi lansată oficial în România pe 8 mai
Reprezentanții BYD în România au anunțat că lansarea oficială a mărcii chineze pe piața locală va avea pe 8 mai 2025. Tot atunci vor fi anunțate detaliile implementării BYD pe piață.
Așa cum ați aflat deja de la LifeNews.ro, brandul chinez BYD, a decis să intre pe piața din România în această primăvară. Informația privind intrarea BYD în România, publicată încă de pe 18 martie, a fost susținută apoi de un interviu cu Andrei Duică, Deputy Brand Manager BYD România.
Conform oficialului BYD România, „impunerea mărcii BYD pe piața din România va fi făcută prin demonstrarea calității superioare a produselor. În privința dotărilor și tehnologiei noi oferim mai mult decât oferă competiția la aceiași bani. Nu este dorința BYD să fie o marcă mai accesibilă, ci una care oferă mai multă valoare pentru banii cheltuiți de clienți. Noțiunea „more value for money” mă va ajuta să penetrez piața. Nu vreau să intru cu prețuri scăzute în piață pentru că nu vreau să vând preț, ci mașina. O să avem prețuri foarte bine poziționate”.
Totodată, Andrei Duică a explicat că „line-up”-ul BYD va fi format inițial în România din Atto 2 – SUV de clasă B, apoi Seal U – SUV de clasă C-D (în variante EV și DM-i), Seal – sedan, în toamnă vor sosi Sealion 7 și Dolphin Surf – model plasat în zona „entry”, acolo unde sunt Dacia Spring și Leapmotor T03.
„În plus, tot anul ăsta mai vine un DM-i despre care vom vorbi spre toamnă. În fine, alte două modele vor fi anunțate anul acesta, dar vor veni mai târziu”, a declarat cel care gestionează destinele BYD pe piața românească.
Deputy Brand Managerul BYD România a menționat în interviul acordat LifeNews.ro și că „la nivel de țară ar trebui ca BYD să aibă circa 50 de puncte de vânzare. Asta nu înseamnă 50 de dealeri pentru că unii vor avea mai multe puncte de vânzare, inclusiv tip pop-up store”.
Citește și:

















