Share

Nou record mondial pentru David Popovici. Calificare în finală la 100 m liber

Înotătorul român David Popovici s-a calificat astăzi în finala probei de 100 m liber. Ieri, el a cucerit titlul mondial la 200 m liber.

David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 m liber cu cel mai bun timp din semifinale, 47 sec 13/100, astăzi, la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta.

David Popovici, care are doar 17 ani, se afla la jumătatea cursei în a doua jumătate a clasamentului însă, la final, a stabilit un nou record mondial de juniori.

Al doilea timp din semifinale a fost obţinut de francezul Maxime Grousset, 47 sec 54/100, în timp ce canadianul Joshua Liendo Edwards a fost înregistrat cu al treilea timp, 47 sec 55/100.

Multiplul campion mondial şi olimpic american Caeleb Dressel s-a retras înaintea semifinalelor invocând motive medicale.

David Popovici reuşise cel mai bun timp şi în seriile de marţi dimineaţa, 47 sec 60/100. Finala va avea loc miercuri, de la ora 19:22 (ora României).

Înotătorul român a cucerit ieri medalia de aur în proba de 200 m liber la Campionatele Mondiale de nataţie de la Budapesta, cu timpul de 1 min 43 sec 21/100. Popovici a stabilit astfel un nou record mondial de juniori, după ce îl ameliorase, duminică, în semifinale (1 min 44 sec 40/100).