Share

David Popovici a cucerit a patra medalie de aur la Campionatele Europene de înot pentru juniori

Sportivul român David Popovici a cucerit medalia de aur, duminică, în finala probei de 100 m liber a Campionatelor Europene de înot pentru juniori.

David Popovici a învins în proba de 100 m liber a Campionatelor Europene de înot pentru juniori de la Otopeni cu timpul de 47 sec 69/100 şi a obţinut al patrulea său titlu continental la juniori după cele de la 50, 200 m liber şi ştafeta de 4×100 m liber masculin.

Cu doar câteva zile în urmă, la finalul lui iunie, Popovici a câștigat medalii de aur în probele de 100 și 200 de metri liber la Campionatele Mondiale de Natație pentru seniori de la Budapesta.

Campionatele Europene de înot pentru juniori 2022 se desfăşoară la Complexul Olimpic de Nataţie Otopeni în perioada 5-10 iulie. La competiţie participă 494 de sportivi din 42 de ţări. România este reprezentată de 26 de înotători, 14 la masculin şi 12 la feminin.

Anul trecut, la Europenele de juniori de la Roma, Popovici a câştigat aurul la 50 m, 100 m (cu record mondial de juniori) şi 200 m liber, precum şi argintul cu ştafeta de 4×100 m liber. România a ocupat atunci locul cinci în clasamentul pe medalii.