Ministrul Muncii, Marius Budăi, și-a depus demisia
Conform unor surse guvernamentale confirmate de Marcel Ciolacu, ministrul Muncii, Marius Budăi, şi-a depus astăzi demisia din funcţie.
Potrivit surselor citate, Budăi şi-a depus demisia la cancelaria prim-ministrului. Informația a fost confirmată, tot astăzi, de premierul Ciolacu.
Conform Agerpres, ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale a demisionat pe fondul scandalului privind tortura din centrele de bătrâni. Noi detalii au fost aduse la şedinţa de Guvern de la Palatul Victoria.
La începutul şedinţei de Guvern, premierul Marcel Ciolacu a declarat că demisia lui Marius Budăi din funcţia de ministru al Muncii reprezintă un gest de onoare.
„Este cât se poate de clar, evident, că dintr-un cumul de factori care ţin atât de stat, cât şi de zona privată activitatea de protecţie a persoanelor vârstnice şi vulnerabile s-a îndepărtat dramatic de scopul său iniţial. (…) Am avut în această dimineaţă o discuţie cu domnul ministru al Muncii, Marius Budăi, care m-a anunţat despre decizia de a-şi depune demisia la finalul acestei şedinţe. Este un gest de onoare pentru care îi mulţumesc şi sunt convins că aceasta este reacţia firească a unui decident politic într-o astfel de criză, în orice democraţie consolidată a Europei”, a afirmat premierul.















