Share

2 din 3: FCSB și CFR, în grupele Conference League. Craiova a pierdut la penalty

FCSB și CFR Cluj s-au calificat în această seară în grupele Conference League după goluri înscrise în ultimele minute de joc. Echipa din Bănie a pierdut la loviturile de departajare.

FCSB s-a calificat joi în grupele Conference League la fotbal, după ce a învins cu scorul de 3-1 (1-1) formaţia norvegiană Viking Stavanger, joi seara, pe Viking Stadion din Stavanger, în manşa secundă a play-off-ului, după ce vicecampioana României pierduse în tur cu 2-1.

FCSB nu a mai avut neşansa din tur şi a izbutit o calificare meritată, în faţa unui adversar mai slab, care a crezut până la sfârşit în şansa sa. FCSB a marcat prin Malcom Edjouma (minutul 3), Andrei Cordea (54) şi Risto Radunovic (90+4, din penalty). Pentru gazde a punctat Zlatko Tripic (26 – penalty).

Vicecampioana României a început în forţă şi a controlat autoritar primul sfert de oră. La fel ca în tur, FCSB a deschis scorul în minutul 3, prin Malcom Edjouma, cu o lovitură de cap din 5 metri la centrarea lui Florinel Coman.

Viking, care a echilibrat treptat ostilităţile, a înscris în minutul 26 prin Zlatko Tripic, dintr-un penalty dictat după ce Târnovanu l-a faultat pe Karlsbakk.

Echipa antrenată de Nicolae Dică, care nu a contat pe Darius Olaru, suspendat, a creat de multe ori pericol în prima repriză. Coman a şutat de la distanţă peste poartă (7), portarul Gunnarsson a fost atent la centrarea lui Cordea (8), apoi tot Cordea a fost blocat în careul advers (18). FCSB a avut o ocazie uriaşă în min. 32, când Dawa nu a reuşit să împingă mingea în poartă. Lovitura de cap a lui Miculescu nu a nimerit cadrul porţii (35).

Târnovanu a salvat la o deviere cu capul (17), iar Fridjonsson nu a profitat de o neatenţie în defensiva oaspeţilor (20).

Viking a început actul secund cu un şut destul de bun al lui Sandberg (46). Tripic a fost blocat de Radunovic după o eroare a lui Octavian Popescu (53).

La o fază care nu anunţa aproape nimic, Cordea a readus-o pe FCSB în avantaj cu un şut din afara careului, care a trecut printre picioarele portarului Gunnarsson (54).

FCSB a avut o dublă ocazie în min. 69, când Gunnarsson a ieşit bine în faţa lui Cordea, iar un fundaş a respins lobul lui Octavian Popescu. Miculescu nu a reuşit să reia decisiv la un corner (72).

Ambele echipe au acuzat oboseala, iar Viking a avut momente mai bune şi un şut al lui Tripic a fost respins de Boboc (83). Gunnarsson a fost atent la un şut al lui Coman (88). Târnovanu a fost providenţial în faţa lui Tripic, iar Brekalo a fost şi el aproape de gol (90).

FCSB a încercat să evite prelungirile şi a dat lovitura în al patrulea minut de prelungire, când Risto Radunovic a transformat un penalty obţinut de Florinel Coman.

Gol spectaculos înscris de CFR Cluj

CFR Cluj s-a calificat dramatic în grupele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins formaţia slovenă NK Maribor cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul „Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în manşa secundă a play-off-ului.

După 0-0 în prima manşă, CFR a câştigat cu emoţii în Gruia, printr-un gol spectaculos marcat de croatul Lovro Cvek (90).

Prima ocazie a partidei a aparţinut oaspeţilor, dar portarul italian Scuffet a respins şutul lui Brnic (10).

CFR a controlat jocul şi a fost aproape de gol în min. 13, când portarul Menno Bergsen a respins mingea trimisă cu capul de Yeboah de la 7 metri.

Jefte a ratat cea mai mare ocazie a campioanei României în prima repriză, şutând în portar de la doar 7 metri (min. 31).

Yuri a creat şi el pericol la poarta slovenilor (32), dar a trimis cu capul peste poartă în urma unui corner.

Spaniolul Jefte a fost din nou aproape de gol pe finalul primei reprize (39), însă a ratat şutul din careu.

Repriza secundă a fost una ternă, fără ocazii de ambele părţi, cele două echipe evitând orice risc. CFR a părut mai inspirată pe final, iar Yeboah (87) a trimis cu capul din unghi, iar mingea a lovit transversala.

Faza care a făcut diferenţa în această dublă a venit în min. 90, când Cvek a trimis pe spate cu boltă, o minge respinsă greşit de apărarea oaspete.

Tragerea la sorţi a grupelor va avea loc vineri, la Nyon, de la ora 15:30 (ora României).

Universitatea Craiova, eliminată la penalty din Conference League

Universitatea Craiova a încheiat timpul regulamentar de joc și prelungirile la egalitate cu formaţia israeliană Hapoel Beer-Sheva, 1-1 (0-0, 0-0).

Din nefericire, echipa din Bănie a pierdut calificarea în grupele Conference League la lovituri de departajare (4-3).