Bosch va închide Centrul de Inginerie din Sofia
Furnizorul de componente auto Bosch – cu ample activități în România – va închide treptat operaţiunile Centrului de Inginerie din Sofia, ceea ce va duce la concedierea a aproximativ 670 de angajaţi.
Închiderea se va realiza în mai multe etape şi ar urma să fie finalizată până la mijlocul anului viitor, susține agenția bulgară Novinite citând un anunţ oficial al companiei germane.
Concedierile ar urma să înceapă anul acesta, fiind afectați inițial aproximativ 400 de angajaţi. Restul urmează să fie disponibilizaţi până în 2027.
Reprezentanţii Bosch au menționat că decizia este legată de schimbările structurale profunde din sectorul auto global.
Dan Lăzărescu, reprezentantul grupului Bosch în România și Bulgaria, a afirmat că „industria auto trece prin una dintre cele mai semnificative transformări din istoria sa. Adaptarea la o piaţă în schimbare necesită decizii strategice dificile dar necesare pentru a menţine competitivitatea pe termen lung”.
Bosch a descris restructurarea ca parte a unei ajustări mai ample la condiţiile globale, marcate de costuri ridicate şi concurenţă acerbă. Compania a explicat că decizia este menită să asigure sustenabilitatea într-un mediu industrial care evoluează rapid.
În pofida închiderii centrului, Bosch a subliniat că prezenţa sa în Bulgaria va continua. Grupul operează în ţară de peste trei decenii şi îşi va menţine activitatea prin alte subsidiare.
Reprezentanţii companii au subliniat că restructurarea vizează doar divizia de inginerie, celelalte activităţi din Bulgaria vor continua fără modificări.
Recent, grupul Bosch a surprins industria auto anunțând că, începând cu 1 iulie 226, Christian Fischer va deveni director general în locul lui Stefan Hartung. Totodată, Cariad, subsidiara de software a grupului Volkswagen și Bosch au anunţat că renunţă la proiectul lor comun în domeniul conducerii autonome.
Citește și:








