Share
Bayern Munchen – Paris Saint-Germain în finala Ligii Campionilor

După victoriile din semifinale în fața echipelor Olympique Lyon, respectiv, RB Leipzig, germanii de la Bayern Munchen vor juca finala Ligii Campionilor cu francezii de la Paris Saint-Germain.

Bayern Munchen o va înfrunta pe Paris Saint-Germain (PSG) în finala Ligii Campionilor la fotbal, după ce a învins-o aseară pe Olympique Lyon (OL) cu scorul de 3-0 în a doua semifinală a competiţiei.

Bayern s-a impus, firesc, prin golurile marcate de Serge Gnabry (min. 18, 33) şi Robert Lewandowski (min. 88) în faţa echipei la care portarul român Ciprian Tătăruşanu a fost rezervă.

Deşi bavarezii au obţinut o victorie clară, OL a avut şansele sale în acest meci, dar nu a ştiut să le fructifice. Lyonezii puteau deschide scorul în min. 4, când Caqueret a interceptat o minge în faţa lui Thiago Alcantara şi l-a lansat pe olandezul Depay, dar acesta a ratat faţă în faţă cu Neuer.

Campioana Germaniei a replicat prin Goretzka, după o combinaţie cu Lewandowski, însă portarul Lopes a acordat corner.

Lyon a mai avut o şansă în min. 13, la o pătrundere a lui Cornet, dar centrarea acestuia a fost blocată providenţial de Boateng. În min. 17, camerunezul Toko Ekambi a ţintit bara porţii lui Neuer.

Un minut mai târziu (18), Bayern marca primul gol, prin Gnabry, care fost lansat de Kimmich şi a reuşit o cursă splendidă, încheiată cu un şut cu stângul, fără speranţe pentru Lopes. Portarul portughez s-a opus unui şut al aceluiaşi Gnabry (25), dar a fost învins în min. 33, de acelaşi Gnabry, după ce iniţial respinsese mingea trimisă de Lewandowski. Gnabry (38) s-a mai evidenţiat încă o dată până la pauză, dar şutul său a ocolit ţinta.

În repriza a doua, Lopes s-a opus unui şut expediat de Perisic (51), dar apoi a fost rândul lui Neuer să se remarce, mai întâi la lovitura de cap a lui Marcelo (56), iar apoi la reluarea lui Ekambi (58), la centrarea lui Aouar.

Jocul a scăzut apoi, însă ultimul sfert de oră a fost din nou alert, Coutinho fiind şi el aproape de gol (78), când şutul său a fosr deviat de Tete.

Golgheterul polonez Robert Lewandowski a închis tabela (88), marcând cu capul din centrarea lui Kimmich.

Bayern a câştigat ultimele sale 19 partide în toate competiţiile, cu o medie de 3,3 goluri pe meci.

Bayern Munchen va înfrunta PSG

În cealaltă semifinală, disputată marți, PSG a învins formaţia germană RB Leipzig cu scorul de 3-0 pe Estadio da Luz din Lisabona

Dacă în privința echipei germane din Munchen rezultatul era așteptat, presa europeană consideră calificarea în finală a celor de la PSG drept „istorică” şi „meritată”.

„Cea mai bună echipă cu cele mai bune individualităţi a meritat categoric victoria la Lisabona şi a demonstrat de manieră convingătoare că ambiţia lor de a câştiga titlul este justificată”, sa scis cotidianul Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ), lăudând în acelaşi timp prestaţiile lui Neymar, „cel mai creativ”, şi Di Maria.

Pentru der Spiegel, „Leipzig s-a izbit în semifinală de calitatea lui PSG”. Revista Kicker regretă că „o finală germană nu a fost este posibilă”, dar recunoaşte că „echipa lui Julian Nagelsmann a fost învinsă cu 3-0 de un PSG superior la toate capitolele jocului”.

În Anglia, presa este împărţită între „balada” PSG-ului pe teren şi calificarea „Aristocraţilor francezi”, cum descrie Daily Telegraph.

Finala se va juca duminică, la Lisabona, pe Estadio da Luz. PSG este la prima sa finală, în timp ce pentru Bayern este prima după 2013.